Tanrı Paradoksu


-(Filozof) Tanrı en yüce midir?

-Evet.

-(Filozof) Tanrı her istediği şeyi yaratabilir mi?

-Evet.

-(Filozof) Peki Tanrı kendisinden daha yüce bir varlık yaratabilir mi?

-Evet desem de hayır desem de beni tuzağa düşürüyorsunuz.

-(Filozof) Ben bunun için varım!

burada yeralan kritik soru "Tanrı kendisinden daha yüce bir varlık yaratabilir mi?" bununla ilgili yorumlarınızı yazarak tartışabilirsiniz. Tek şart birbirinize hakaret etmemektir, gerisi bilginize ve düşünme gücünüze kalmış...

12 Yorumlar

30 Aralık 2015 07:57  

Tanrı otoritesine aşıktır ve bunu kaybetmek istemez.

1 Ocak 2016 18:58  

tanrı en yücedir ve kendisinden dahanyüce bir varlık olamaz ki yaratsın.

3 Ocak 2016 02:44  

Tanrı herşeye gücü yeten varlıktır ve dediğiniz eylem ise gücünün yetmediği birşeydir o halde şöyle olur " herşeye gücü yeten bir varlık gücünün yetmedigi birsey yapabilir mi"? Gördüğünüz gibi soru köken bakımından hatalı zadece paradoks gibi görünüyor.

3 Şubat 2016 16:09  

tanrı önce gücünün yetmediği bir şey yaratır ki bu onun kendini bile aşacak bir şey yaratma kuderitidir.
ve bunun sonrasında yarattığı zorluğu yine kendi kudretini kullanarak kolay hale getirir ki bu da tanrının özkudretidir. Önce kendisini yener sonra kendisini yeneni yener. benim cevabım bu şekilde ancak eksik tarafları olabilir.

Adsız
7 Şubat 2016 01:54  

Tanrının en yüce olduğunu kabul ederek başlarsak,ikinci sorudaki "her istediğini yapmak" oldukça keyfi bir durumdur,yüksek bir iradesinin de olamayacağı kabul ediliyor..Üçüncü soruya elbette cevabı elbette verilebilir çünkü yaratma gücü olanın bunu yapabilmesi gerekir..Ancak burada yine de paradoks yoktur çünkü diğer yüce tanrıyı sadece yaratması ve altruistik tavrı ile göreceli de olsa ilk tanrı halen yarattığından yücedir,gerisi diğer yaratılan tanrının problemidir...Yani sonuçta "yücelikler" dallanıp budaklanır..

27 Ağustos 2016 18:46  

Sorunun cevabı basittir: Yaratılabilen hiçbirşey tanrı olamaz. -Yani şöyle düşünün yaratılmış olmak eylemi tanrı katında yoktur. Bahsettiğiniz mevzu o kadar yoktur ki yoklar aleminde bile değildir çünkü soru yanlış ve çelişkilidir. Bir tanrı yaratılmasını istiyorsunuz. "Yaratılmasını"...

29 Ekim 2016 14:52  

Sorulan soru yanlıştır. Yanlış bir soru üzerinden paradoks iddiasında bulunulamaz. Önümde duran arkadaşıma ''Ben seni daha önce kaç kez öldürdüm?'' diye sorabilir miyim? Soramam çünkü soru yanlış olduğu için mantıklı bir cevabının olması da beklenemez. Zira benim sorum kök bakımından ''1 kez'' ya da ''5 kez'' tarzında cevaplar ister. Ancak ben arkadaşımla konuşabildiğime göre onu hiç öldürmemişimdir.
Şimdi sorumuza gelelim: ''Tanrı kendisinden daha yüce bir varlık yaratabilir mi?''
Bu sorunun yanlışlığının anlaşılması için Tanrı kelimesi yerine onun soruda bahsi geçen sıfatı ''Var olabilecek en yüce'' kelimelerini koyalım.
''Var olabilecek en yüce varlık, kendinden daha yüce bir varlık yaratabilir mi?''
Görüldüğü gibi soru yanlıştır, çünkü Tanrı'dan daha yüce bir varlık diye bir şey yoktur.

Adsız
10 Aralık 2017 01:56  

Dar düşünüyorsunuz bu konu uzayabilir,
-Tanrı her şeye gücü yeten midir ?

+evet

- kendinin bile çözemeyeceği bir şifre yaratabilir mi ?

+ Fatal ERROR 404 Not Found...

Evet arkadaşlar her şeye gücü yeten Tanrı eğer kendisinin bile çözemeyeceği bir şifre yaratırsa( bu şifreyi çözemediği için her şeye gücü yeten değildir)

Şayet yaratıp çözerse o zaman da kendi çözemeyeceği bir şifre yaratamamış ve her şeye gücü yetmemiş demektir..

Adsız
11 Mayıs 2018 19:38  

https://islamkonular.blogspot.com.tr/2018/05/akllar-karstaran-ateist-paradoks.html

27 Temmuz 2018 13:14  

İnsan dediğimiz canlı soyut düşünmeye başladığı zaman tanrı kavramını yaratmıştır.Kısaca tanrı bizim eserimizdir,bu kavram dönem dönem bizleri geliştirse de bazı zamanlarda da kabusumuz olmuştur.Sonun da aydınlanma döneminde olduğumuz için artık ihtiyacımız kalmadı.

Adsız
18 Haziran 2021 23:50  

tanrı kendisinden daha guclu bir varlık yaratabiliyorsa kendisi en yuce ve guclu degil eger yaratamıyorsa da yaratma gücü sınırlıdır yani yine en yüce degildir

23 Haziran 2021 17:04  

Bu da tanrinin istedigi her seyi yaratamayacsgi anlamina gelir.

  • Gizlilik Politikası ve Şartlar
  •   © 2007

    Back to TOP